Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Silver 7674099



*

nr 767 4099


Silver

10 del, parti bestick


Utrop:

600 kr

Såld:

650 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 juli 2012
kl 18:33:04


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
2/7 14:57:55 1      350 kr
2/7 18:34:53 2      350 kr
2/7 18:35:13 2      400 kr
13/7 15:17:54 3      Vinnande bud
15/7 11:12:57 4      600 kr
16/7 15:46:50 3      justering av budtak



  • Specialauktion
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Silver
Metalliskt grundämne; Ag. Halten av silver angavs förr i lod, lödighet; 1 lod=1/16. Numera anges silverhalten i tusendelar. Verksilver har proportionen 830/1000 och sterlingsilver (eller engelskt silver) håller 925/1000.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: bestick matbestick silver ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 1.700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:30
  • 7089 Bestick
    silver, 18 delar, modell Olga, Längd: 12,5-21. Vik..//
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:22
  • 7178 Broscher
    2 st, silver, Malteserkors & blomma. Höjd: 4-7 cm...//
     

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:36
  • 7214 Frimärksdosa
    silver, Birmingham, kulfötter. Längd: 6 cm, vikt: ..//
    Aktuellt bud: 700 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 18:05
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 19:59
  • 7024 Ljuslykta
    nysilver och glas. Höjd: 40 cm
    Aktuellt bud: 200 kr

    Auktionen avslutas
    i övermorgon
    19 jan kl 20:33




Ladda ner broschyr